Sıkça Sorulan Sorular

hatalı ürün olduğunda param kaç günde iade olur

firmamızdan kaynaklı hatalı ürünlerde paranız 15 içerisinde iade edilir

sizden yapılıcak online alışverişlerde kart kullanımı güvenlimi ?

kişisel bilgilerinizin güvenliği bizim için çok önemli. bu sebep ile sepet adımından ödeme sürecinin sonuna kadar gerçekleşen tüm işlemleriniz 3 üncü kişilerin erişimine karşı SSL sertifakası ile korunmaktadır. ödeme esnasında kart bilgileriniz hiç bir şekilde 3 kişiler tarafından görülmemekte ve ledsarayim tarafından kayıt edilmektedir

Sİparişimin durumunu nasıl kontrol ederim ?

siparişinizin durumunu web sitemizin içerisinde yer alan '' Sipariş Takip  '' bölümünden takip edebilirsiniz. kargo ile göderiliyor ise  kargoya verildikten sonra sipariş takip bölümünde yer alan kargo takip linkine tıklayarak kargo durumunu detaylı olarak görebilirsiniz

nakliye servis ücretleri nasıl belirleniyor ?

Şubelerimiz tarafından merkezi lokasyonlara teslimatı sağlanan siparişlerde yol ücreti alınmamaktadır, diğer bölgelere teslimat sağlamak için merkeze uzaklığa bağlı olarak ek yol ücreti talep edilmektedir. Kargo ile teslimatı sağlanan ürünler için kargo ücreti talep edilmemektedir.

Farklı katogoride ürün satın satın aldığımda,hepsi birlikte gönderilebilirmi

Farklı kategorilerden seçtiğiniz ürünlerin teslimat koşulları değişiklik göstermektedir. Bu yüzden hepsi birlikte gönderilmemektedir. Her ürün kendi teslimat koşulları dahilinde teslim edilir.

Yurt dışına ürün gönderiminiz varmı?

www.ledsarayim.com sitesi olarak Türkiye sınırları içerisinde teslimat yapabilmekteyiz.

üyeliğim için e-posata adresimi ve şifremi nasıl değişebilirim ?

Hesabım sayfanızda bulunan ''Üyelik Bilgilerim'' bölümünden e-mail adresinizi güncelleyebilir, şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Sipariş verdikten sonra değişiklik yapabilirmiyim ?

Siparişiniz "Hazırlanıyor" aşamasına alınmadan önce değişiklik yapabilirsiniz. Kişiye özel ürünler dışında, "Hazırlanıyor" aşamasında olan siparişleriniz için bize ulaşın sayfasındaki çağrı merkezi, email veya canlı destek kanalımızı kullanarak her konuda ekibimizden destek alabilirsiniz.

İndirim kuponlarımı nasıl kullanabilirim ?

İndirim kodunuzu; www.ledsarayim.com websitesinde sipariş adımında yer alan indirim kodu bölümüne, mobil site uygulamada ödeme sayfasında bulunan indirim kodu bölümüne girmeniz yeterlidir. İndirim kodları sadece rozetli ürünlerde geçerlidir.

Kampanyalarınızdan nasıl haberdar olabilirim ?

Kampanyalarımızdan ve yeniliklerimizden e-mail ve sms yoluyla haberdar olabilirsiniz. Üye değilseniz hemen üyeliğinizi oluşturabilir; üyeyseniz ''hesabım'' sayfasında yer alan iletişim izinleri bölümünden kampanya izinlerini güncelleyebilirsiniz.

Siparişimi söz verilen tarihten önce gönderebilirmisiniz ?

Ürünlerin teslimat süresi, sipariş oluşturma aşamasında sitemizde iletildiği şekilde gerçekleştirilmektedir. Kargo ile gönderilen ürünlerde belirtilen kargo teslim süreleri içerisinde teslim edilmektedir. Üzülerek belirtmek isteriz ki teslimat koşullarına müdahale edilememektedir.

Siparişim görsele uygun gelmedi / hasar görmüş / kırık geldi. ne yapmalıyım ?

Sipariş verdiğiniz led ampül hassas ledler  v.b ürünlerimiz kalite ekiplerimiz tarafından tüm kontrollerden geçirildikten sonra dağıtıma çıkarılır. Buna rağmen hassas olan ürünlerde dağıtım esnasında meydana gelen problemler nedeniyle hasarlar oluşabilir. Böyle bir durumda; ürün kargo ile size ulaştıysa ürünü teslim almadan dış pakette hasar kontrolü yapın ve herhangi bir hasar gördüğünüz anda kargo görevlisine “Hasar Tespit Tutanağı” hazırlatın. Sipariş tesliminden sonra fark ettiğiniz bir hasar durumunda, ilgili kargo şubesiyle hemen iletişim kurmanız ve “Hasar Tespit Tutanağı” hazırlamalarını istemeniz gerekir. Eğer kargo şubesi size bu konuda yardımcı olmuyorsa lütfen en kısa sürede bizi bilgilendirin. Gönderdiğiniz ürün, kuryelerimiz veya dağıtım kanallarımız tarafından size teslim edildiyse bize ulaşın sayfasındaki çağrı merkezi, email veya canlı destek kanalımızı kullanarak her konuda iletişime geçerek bizi bilgilendiriniz.

Hastahane okul gibi kamu kurum ve kuruluşlarına teslimat yapılamaktamıdır ?

Resmi ve özel kuruluşlara kendi prosedürleri çerçevesinde teslimat yapılabilmektedir. Teslimatın alıcıya yapılamadığı durumlarda imza karşılığında danışma ve benzeri kurumsal masalara teslim edilmektedir. Bazı bölgelerde cezaevi, askeri bölge ve polis birimlerine güvenlik tedbirleri nedeniyle teslimat yapılamamaktadır. Bu durumda şubeden teslim alınması gerekebilir.

Faturam yanlış isme / şirkete kesilmiş ne yapmalıyım ?

Faturasını düzelttirmek istediğiniz siparişin numarasını ve düzenlenmesi gereken bilgileri bize iletmeniz gerekmektedir. Bize ulaşın sayfasındaki çağrı merkezi, email veya canlı destek kanalımızı kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

Teslimat kaç günde gerçekleşir?
Bir iki günde.
Ürünleriniz garantili mi?

Evet.

Faturamı kaybettim / ulaşmadı yenisini alabilirmiyim ?

Elbette. Faturasını tekrar almak istediğiniz siparişinizi bize bildirirseniz tekrar gönderebiliriz. Bize ulaşın sayfasındaki çağrı merkezi, email veya canlı destek kanalımızı kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

Sİparişimin faturası ne zaman ulaşır ?

Şirketimiz, e -arşiv uygulamasına geçtiği için siparişiniz irsaliye ile sizlere iletilir. İrsaliyeniz, siparişinizin yer aldığı paketin içinde size ulaştırılır. Teslimat sonrası 7 gün içerisinde düzenlenen faturanın basılabilir görüntüsü ile imzalı UBL-TR belgesi , sipariş oluştururken verdiğiniz e-posta adresinize mail atılır (Vergi Usul Kanunun 397. maddesi gereğince e-posta ile gönderilen bu faturaların mali değeri ve geçerliliği bulunmakta olup, ayrıca kağıt fatura gönderilmesine gerek bulunmamaktadır. ) Mail gönderimi gerçekleşmediyse bize ulaşın sayfasındaki çağrı merkezi, email veya canlı destek kanalımızı kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

Yukarı Git
Size bir kampanya haberimiz var!
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır